finanční poradce: Ing. Josef Styblík, +420 605 374 844, Váš rádce v oblasti financí

Život si v Česku chrání většinou muži, polovina se o pojistku nestará

Životní pojistka má sloužit hlavně k tomu, abychom finančně zabezpečili svou rodinu, kdyby se s námi něco stalo. Podle sondy ING je o nezbytnosti této finanční ochrany rodiny přesvědčeno 82 procent Čechů. Čtvrtina je však toho názoru, že stačí, když se pojistí jen jeden z partnerů, především muž.

Poměr mužů a žen na životním pojištění je dlouhodobě na straně silnějšího pohlaví, kdy muži tvoří asi 60 procent klientely.
"Rozpor mezí tím, co bychom dělat měli, a tím, co ve skutečnosti děláme, je pro oblast životního pojištění typický. Češi jsou v první řadě známí svou podpojištěností. Nově se navíc ukázalo, že žena je z pohledu finančního přínosu rodině vnímána jako méně významná než muž," komentuje výsledky aktuálního průzkumu generální ředitelka ING Pojišťovny Renata Mrázová.
Jak dodává, částečně se tento stav odvíjí od výše platů, který je u mužů v průměru vyšší. "Svůj podíl na něm má ale také nízká sebedůvěra žen v zaměstnání i v osobním životě. Krásnou ukázkou nedostatečného sebevědomí je 47 procent žen, které se domnívají, že kdyby v minulosti nebyly váhaly, mohly být dnes jinde," přibližuje Renata Mrázová.

V životních pojistkách se lidé moc nevyznají
Počty životních pojistek, které registrují tuzemské pojišťovny, mají nyní mírně klesající trend. Zatímco na konci roku 2011 měli Češi sjednáno 6,6 milionu životních pojistek, k letošnímu prvnímu čtvrtletí to bylo celkem 6,3 milionu. Poměr mužů a žen na životním pojištění je dlouhodobě na straně silnějšího pohlaví, kdy muži tvoří asi 60 procent klientely.

Fakta
Počet smluv o životním pojištění:
• k 31.12. 2011: 6 614 806
• k 31.12. 2012: 6 521 791
• k 1. čtvrtletí 2013: 6 324 919
zdroj: ČAP

Podle České asociace pojišťoven mají Češi o životních pojistkách vůbec nejhorší znalosti z oblasti pojištění. "Paradoxem je, že 80 procent lidí je přesvědčeno, že si vybralo správné životní pojištění, ale jen 58 procent z nich zná rozdíl mezi životním pojištěním se spořící složkou a mezi spořením. Stejně tak polovina tázaných nezná rozdíl mezi investičním životním pojištěním a pojištěním kapitálovým. Většina lidí sice tvrdí, že jim pojištění přináší více klidu, ale například zdravotní rizika, kterých se většina z nich obává, mají pojištěním kryta úplně minimálně," přibližuje výsledky letošního zjištění mluvčí asociace Marcela Kotyrová.

S pojistkou je třeba dobře zacházet
Polovina Čechů přitom stále zapomíná, že o životní pojistku je nutné se starat, jinak rodinu dobře neochrání.
"Po více než třech letech může docházet ke změně v příjmech jednotlivých členů, v rodinné situaci i v jejích potřebách. K těm by měla každá rodina přihlížet a zvážit, jestli jsou pojistné částky stále dostačující a pokrývají narůstající požadavky," upozorňuje Marcela Kotyrová.
Při nastavení pojistné částky byste měli vždy přihlížet k tomu, jaký je životní standard vaší rodiny a kolik si na životní pojistku můžete dovolit platit. Aby rodina nepocítila radikální propad životní úrovně, měla by se pojistná částka pohybovat v rozpětí dvou až pěti vašich ročních platů. Kdo si vydělá měsíčně například 20 tisíc korun, měl by svůj život pojistit na částku v rozpětí 480 tisíc až 1,2 milionu korun.

Dobré je také vědět, že životní pojištění není pro každého, ale vyplatí se ho zvážit ve třech základních životních situacích:
• Když máte majetek i rodinu a nechcete, aby v případě vaší smrti musela rodina snížit svou životní úroveň.
• Když nemáte velký majetek a vaše rodina s malými dětmi je závislá na vašem příjmu.
• Když si berete velkou půjčku, či hypotéku a nechcete, aby ji za vás museli splácet .

Zdroj: 
idnes.cz