finanční poradce: Ing. Josef Styblík, +420 605 374 844, Váš rádce v oblasti financí

Zelené dotace i pro paneláky, stát výrazně zmírní podmínky

Na zelené dotace dosáhne podstatně více lidí než dosud. Peníze půjde v některých případech čerpat například nově jen na výměnu oken, nebude tedy nutné investovat obří částky do zateplení celého domu.

Z dotačního programu Zelená úsporám navíc půjde získat více peněz než nyní. Převratnou změnou je možnost získat dotaci na zateplení také pro panelové domy. Stát bude dotovat nově i projekty.

Slabý zájem a jen zhruba dvě stovky podaných žádostí přinutily ministerstvo životního prostředí se Státním fondem životního prostředí (SFŽP) necelé čtyři měsíce po startu programu zcela změnit jeho podmínky.

"Podporu pro panelové domy ještě dolaďujeme, ostatní změny začnou platit od září," řekl ředitel SFŽP Petr Štěpánek. Změny již podepsal ministr životního prostředí. Ve hře je celkem 25 miliard, které Česká republika získala nebo ještě získá prodejem emisních kreditů, převážně do Japonska.

Lidé, kteří se žádostí uspějí, dostanou i více peněz než dosud. "Dotace se navýší podle typu opatření o deset až dvacet procent," řekl Štěpánek.

Podle něj stát reaguje i na obavy lidí, kteří se nechtěli do zateplování pouštět kvůli vysoké finanční náročnosti a obavám ze zadlužení. Proto bude možné pro získání dotace například jen vyměnit okna, která splní předepsané požadavky. A dosáhne-li se tím požadované úspory, získají lidé dotaci na ně. "Je to pro ty, kteří už dělali částečné zateplení v minulosti nebo si netroufali zateplit celý dům," dodal Štěpánek.

Na dotaci dosáhne více lidí

Na dotace by tak pravděpodobně mělo dosáhnout mnohem více lidí než původně plánovaných 250 tisíc domácností.

Jednodušší má být i podpora na instalaci obnovitelných zdrojů energie, například kotle na biomasu nebo solárních panelů. Až dosud stát dával procento z kupní ceny, teď bude dávat paušál bez ohledu na to, kolik bude například kotel stát.

Lidé, kteří si už o dotaci zažádali a případně ji už mají i potvrzenou, podle Štěpánka budou mít šanci jet podle nových, výhodnějších pravidel.

Novinkou je i příspěvek na projektovou dokumentaci a energetické výpočty, který může dosáhnout až dvaceti tisíc korun. "Pro lidi jsou výdaje za projekt psychologickou bariérou, protože pak neměli ani jistotu, že když zaplatí projekt, na dotace dosáhnou," dodal Štěpánek.

Zdroj: idnes.cz

Zdroj: 
idnes.cz