finanční poradce: Ing. Josef Styblík, +420 605 374 844, Váš rádce v oblasti financí

Stavební spoření asi bude možné použít i na financování studia

Peníze ze stavebního spoření bude v budoucnu zřejmě možné použít i na financování studia. Využít by toho mohli už středoškoláci. Umožnit to má poslanecká novela zákona o stavebním spoření, kterou dnes schválila Sněmovna.

Asociace českých stavebních spořitelen novelu zákona přivítala. "Podle našeho názoru novela, i vzhledem k tomu, že je napsaná velmi jednoduše a jasně, nijak systém nekomplikuje - aplikuje standardní procesy na další účel," řekl tajemník asociace Jiří Šedivý.

Novela má podle svých autorů umožnit, aby naspořené peníze bylo možné použít například na poplatky, ubytování, stravování, dopravu a učební pomůcky. Návrh má podle sociálních demokratů za cíl vyřešit situaci celé řady rodin a pomoci jim financovat náklady na studium.

"Celé kouzlo toho zákona je v tom, že se tady může financování studia včlenit do systému stavebního spoření, že zákon neklade žádné nároky na státní rozpočet a využije peněz, které jsou k dispozici na účtech stavebních spořitelen," uvedla poslankyně ČSSD Ladislava Zelenková.

Vyšší zájem se nečeká

Stavební spořitelny přitom neočekávají výrazné zvýšení zájmu o stavební spoření. Úvěr ze stavebního spoření na studium mohou již několik let využívat Rakušané, ale podle člena představenstva Wüstenrot stavební spořitelny Pavla Pektora ani tam není o tento produkt v porovnání s ostatními produkty spořitelen příliš velký zájem.

"Novelu vnímáme jako další alternativu lidem, kteří již delší čas v systému spoří a své prostředky dosud nevyužili. Vzhledem k zákonnému omezení výše úvěrů na studium považuji rovněž obavy z omezení úvěrů na bydlení, na které mají klienti ze zákona nárok, za neopodstatněné," upozornil Šedivý.

Úvěr by si podle předkladatelů mohli vzít studenti od 15 do 26 let a čerpat by směli až 36 tisíc korun ročně. Úvěr by bylo možné čerpat až do ukončení studia, nejdéle však rok po ukončení standardní délky studia v rámci studijního programu. To má znemožnit, aby výhody využívali i takzvaní věční studenti.

kráceno

Zdroj: 
idnes.cz