finanční poradce: Ing. Josef Styblík, +420 605 374 844, Váš rádce v oblasti financí

Povinné ručení podraží kvůli nové legislativě minimálně o desetinu

Motoristy v České republice čeká další zdražování. Tentokrát se bude týkat povinného ručení, které už od příštího roku podraží v průměru okolo tří set korun. Z vyšších příjmů pojišťoven se mají pokrýt legislativní změny čítající například přispívání na provoz hasičů i očekávané vyšší odškodné za zranění při nehodách.

Největší pojišťovny zatím mluví o zdražení v průměru o deset až patnáct procent. "Řidičů, kteří nehavarují, se nedotkne tolik jako těch, kteří jsou postrachem pro své okolí," podotkl mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek.
Česká asociace pojišťoven (ČAP) odhaduje, že legislativní změny zvýší pojišťovnám náklady o tři miliardy korun ročně, tedy zhruba 15 procent toho, co dosud vyberou.
Nově musí tři procenta odvést do Fondu zábrany škod, z kterého budou čerpat hlavně hasiči, už od září platí pojišťovny za výjezdy hasičů k nehodě 5 600 korun za hodinu.
Největší podíl na zvýšení nákladů má mít však nový občanský zákoník, který mění podmínky, podle nichž pojišťovny dosud vyplácejí například odškodné za zranění či usmrcení. Dosud se řídí tabulkami, ty však zcela zmizí, odškodné se bude posuzovat individuálně.
"Je na pojišťovnách, jak zvýšení nákladů promítnou do svých cen, ale neobejdou se bez významné úpravy výše pojistného," říká šéf ČAP Tomáš Síkora.
Zdražení se po Novém roce promítne do nových smluv a postupně i do uzavřených ve chvíli jejich prodloužení. Pokud jste například uzavřeli před pár dny smlouvu na rok dopředu, více zaplatíte až za rok.

Zdroj: 
js , idnes.cz