finanční poradce: Ing. Josef Styblík, +420 605 374 844, Váš rádce v oblasti financí

Poplatek za předčasné splacení hypotéky by měl v budoucnu klesnout

Bankovní poplatky, které si banky účtují u hypotečních úvěrů za jejich předčasné splacení, by měly v budoucnosti klesnout. Stane se tak díky nové směrnici, kterou v minulých dnech schválila Evropská unie. Podle nového nařízení budou moci banky Poplatek za předčasné splacení hypotečního úvěru účtovat pouze do výše skutečných nákladů. Toto nařízení by mělo platit od března 2016.

Bankovní poplatky týkající se úvěrových produktů čeká omezení. Stane se tak díky nové směrnici Evropské unie. Ta kromě poplatku za předčasné splacení hypotéky zahrnuje i nařízení, že banky budou muset u hypotečních úvěrů uvádět nejen úrokovou sazbu, ale i RPSN.

Poplatek za předčasné splacení hypotéky najdeme u každé české banky, která hypotéky poskytuje. Některé banky poskytují určitá zvýhodnění, buď jako flexibilní typ hypotéky – možnost předčasného splacení bez sankce je promítnuta do vyšší úrokové sazby (např. UniCredit Bank – Flexibilní hypotéka), nebo je možné splatit bez sankce pouze část hypotéky (mBank), nebo lze možnost předčasného splacení zakotvit za poplatek do smlouvy při sjednání úvěru (Hypoteční banka - objem takto sjednaných mimořádných splátek však nesmí překročit 50 % sjednané výše hypotečního úvěru).

Nejvyšší procento najdeme u poplatku účtovaného ze strany České spořitelny, Equa bank a Raiffeisenbank.

Přehled poplatků za předčasné splacení klasického hypotečního úvěru

Banka Výše poplatku
Česká spořitelna max. 10 %
ČSOB 5 % za každý započatý rok před koncem platnosti úrokové sazby, max. 25% z výše mimořádné splátky
Equa Bank 10 %
Fio banka 2 % za každý započatý rok do konce období fixace nebo platnosti marže (bez sjednání Služby mimořádné splátky ve smlouvě)
GE Money Bank 5 % p.a. do konce úrokového období z předčasně splacené jistiny
Hypoteční banka 5 % za každý započatý rok před koncem platnosti úrokové sazby
Komerční banka viz podmínky smlouvy
LBBW Bank 5 % p.a. do konce období fixace, min. 5 000 Kč
mBank 3 % z objemu mimořádné splátky překračující 20 % nesplacené jistiny
Raiffeisenbank 10 %
Sberbank 0,35 % za každý předčasně splacený měsíc zbývající do konce fixace úrokové sazby
UniCredit Bank 5 % za každý započatý rok od data úhrady mimořádné splátky do posledního dne platnosti stávající fixní úrokové sazby
Wüstenrot hypoteční banka 5 % za každý započatý rok do konce fixace
Zdroj: Banky

Americké hypotéky lze u některých bank splatit předčasně bez poplatku

Zajímavá situace může nastat u amerických hypoték, na které je do výše 1,88 mil. Kč pohlíženo jako na spotřebitelský úvěr zajištěný nemovitostí. Tento úvěr je možné například u Komerční banky a Hypoteční banky splatit předčasně bez sankce. Kdežto u klasické hypotéky tyto banky poplatek uplatňují.
Na Slovensku je poplatek v průměru nižší

Porovnáme–li výši poplatku za předčasné splacení hypotéky se sousedním Slovenskem, zjistíme, že situace je pro slovenské klienty příznivější. Tamní banky si poplatek za předčasné splacení hypotéky účtují v 5% výši z předčasně splacené částky.

Je možné, že k úpravám tohoto poplatku dojde na českém trhu již o něco dříve, než začne platit nová směrnice EU. Aktivátorem změn se může stát nová hypotéka od Air Bank, která nebude klienty omezovat v předčasném splacení. Banka ji plánuje klientům nabídnout již koncem tohoto roku.

Zdroj: 
Helena Kadlecová, Finparáda.cz