finanční poradce: Ing. Josef Styblík, +420 605 374 844, Váš rádce v oblasti financí

Které banky nabízejí garanci úrokových sazeb u hypoték?

Po dlouhé době postupného klesání úrokových sazeb se trend v poslední době obrací. Od května se objevují první vlaštovky zdražování hypoték. Postupně se přidávaly další banky a v září i největší banka, a to Česká spořitelna. Jak se budou sazby vyvíjet v nejbližších měsících? Budou se stále držet dna nebo vystřelí vzhůru? Jak se pojistit proti případnému nárůstu sazeb?

Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů přestala v květnu klesat a v červnu po 18 měsících povyrostla na hodnotu 2,08 % p.a. (zdroj Hypoindex). Na zvýšení sazby mělo vliv zdražení hypoték u Expobank, Komerční banky a Hypoteční banky. V srpnu zvýšila své sazby i UniCredit Bank a na září ohlásila zvýšení sazeb i Česká spořitelna.

Zda jde konečně o tolikrát již předpovídaný obrat ve vývoji hypotečních úrokových sazeb, je těžké odhadovat. Analytici předpokládají, že období nízkých sazeb by mohlo přetrvat ještě po dobu několika dalších měsíců, ale jak dlouhé toto období bude, s jistotou nikdo neřekne.

Samozřejmě, když se vám podaří hypotéku získat, již platí dohodnutá úroková sazba, a to po dobu vybrané fixace úrokové sazby. Ale doba, než hypotéku vyřídíte, může být různě dlouhá, a během ní mohou v dnešní době sazby výrazně narůst.

Pokud byste si rádi u banky zarezervovali současnou výhodnou sazbu dopředu, a to ještě před uzavřením smlouvy, bude pro vás zajímavá následující tabulka, kde najdete délku období, po kterou banka garantuje úrokovou sazbu po podání žádosti o novou hypotéku. Jaké banky sazbu garantují a jaké ne a na jak dlouho?

Banka Období garance sazby po podání žádosti o novou hypotéku Refinancování – do jaké doby je nutné zahájit čepání úvěru (s garancí sazby) bez sankce
Air Bank*
- až 6 měsíců
Česká spořitelna až 30 dní až 1 rok
Equa bank
až 30 dní až 1 rok
Fio banka neposkytuje až 6 měsíců
Hypoteční banka až 30 dní až 2 roky
Komerční banka
až 30 dní až 2 roky
Raiffeisenbank až 1 měsíc, více jak 1 měsíc - 0,5 % z výše úvěrového rámce až 1 rok
Sberbank až 31 dní až 1 rok
UniCredit Bank
až 45 dní až 1 rok
Zdroj: banky
* Air Bank zatím poskytuje pouze refinancování hypoték

Z výše uvedené tabulky vyplývá, že v případě nových hypoték nejsou mezi uvedenými bankami s výjimkou Fio banky větší rozdíly. V případě refinancovaných úvěrů se ve většině případů doba prodlužuje. Refinancovat hypotéky až 1 - 2 roky před koncem fixace (viz nabídka na garanci sazby při refinancování v délce 6 měsíců nebo 1 a 2 roky) nemusí být pro klienty vždy výhodné. Nelze totiž vyloučit možnost, že sazby klesnou ještě níž, než jsou v době sjednání úvěru (refinancování úvěru).

Zdroj: 
Zdeněk Bubák, Helena Kadlecová, Finparáda.cz