finanční poradce: Ing. Josef Styblík, +420 605 374 844, Váš rádce v oblasti financí

Jak investovat v roce 2010

Akciový výhled: Bude rok 2010 rokem probuzení?

Rok 2009 byl ve znamení vítězného tažení poražených, když se nejlépe dařilo „propadákům" z roku 2008. Po prvním čtvrtletí začala rally, kterou zahájily banky - a ta se pak rozšířila napříč sektory. Růst indexů rozvojových trhů byl působivý, ovšem slušné zisky vykázaly i vyspělé trhy.

Akciové indexy to budou mít těžké.

Všeobecný konsensus pro výhled do roku 2010 zní optimisticky - trhy čeká další růstový rok. Příznivě naladěni jsou i čeští investoři - podle ankety na Akcie.cz, které se dosud zúčastnilo 582 investorů, 54 % z nich věří, že české akcie v roce 2010 porostou více než v roce 2009. Přes známky ekonomického oživení však Pavel Hadroušek, makléř Fio, burzovní společnosti, varuje před přílišným optimismem, a to z následujících důvodů:

1. Očekávání růstu zisků jsou příliš optimistická. Teorie říká, že na 1 % nominálního růstu HDP připadá 2,5% růst zisků firem. A zatímco ekonomové v USA odhadují růst HDP po rok 2010 ve výši 3-4 %, analytici očekávají 36% růst zisků firem.

2. Trhy jsou nadhodnoceny vzhledem k dlouhodobému průměru (P/E 14).

3. Meziroční pokles měnového agregátu M3 by mohl znamenat ekonomické potíže (FED již tento ukazatel nezveřejňuje, přesto existují neoficiální statistiky). Implikace z historie říká, že jsme blízko začátku recese nebo výrazného zhoršení vývoje ekonomiky. Je tedy možné, že v horizontu cca 6 měsíců dojde ke zhoršení maloobchodních tržeb, průmyslové produkce, zaměstnanosti a prodeje domů.

4. Inflace vs. deflace. Tisk peněz vyvolává v investorech pocit, že inflace musí nutně růst. Existuje však zpoždění mezi tvorbou vládních závazků a jejich inflačními efekty. Investice a spekulace na růst inflace tedy mohou být předčasné a obliba tzv. reflačního tématu z roku 2009 nemusí být pro letošní rok tou nejlepší strategií. Podle Pavla Hadrouška se inflace či dokonce hyperinflace dostaví, až bude splacen dostatek dluhů.

5. Stav bankovního sektoru, ve kterém přes zvýšení kapitálu a ziskovosti ve 2.Q stále převažují negativní trendy. Málo známý je fakt, že kupříkladu ve třetím čtvrtletí 2009 bylo v USA 552 problémových bank a 50 bankovních krachů - čísla přitom v průběhu roku měla rostoucí tendenci. Podle ředitele MMF zatím byla odepsána pouze polovina bankovních ztrát, a to v USA 60 %, zatímco v Evropě pouze 40 %.

Divoké karty, které mohou zcela zamíchat vývojem, jsou pro rok 2010 FED, Čína a měny. Důležité u americké centrální banky bude, zda opravdu ukončí nákupy hypoteční cenných papírů a jak se postaví k otázce úrokových sazeb. Asi nejdivočejší kartou bude Čína, její postoj k utahování měnové politiky (hrozící inflace), podhodnocení juanu, ochotě kupovat americké dluhopisy. Čína tak nemusí svět vyvést z krize, jak mnozí doufají, ale naopak může zahýbat s cenami globálních aktiv. A nakonec je zde dolar, jehož růst nebo pokles bude mít tradičně vliv i na akciové trhy. Pokud začne dolar posilovat, naruší se tzv. carry trades obchody a vyvolá to dramatickou korekci na rozvíjejících se trzích a komoditách.

Korekce je jen otázkou času.

Akcie rostou více méně 10 měsíců v řadě, jsou technicky překoupené, výnosy dluhopisů začaly růst, sentiment investorů je extrémně pozitivní a trhy jsou nadhodnoceny (P/E pro index SP500 aktuálně činí 24,5, historický průměr před rokem 1995 přitom byl na hodnotě 13). Velkým varováním by mělo být i to, že míra hotovosti mezi individuálními investory je nejmenší od roku 2000 a podíl zainvestování u individuálních investorů naopak nejvyšší od podzimu 2007. Výraznější korekce je podle Pavla Hadrouška jen otázkou času a čím později přijde, tím bude výraznější. Otázkou zůstává jestli indexy ještě stačí vylepšit svá předchozí maxima a poklesy se dostaví až poté. V takovém případě by 1.Q mohl přinést letošní maxima a po zbytek roku by trhy ztrácely. Problém je, že takový vývoj očekává stále více investorů, a tak se výrazná korekce může objevit už během prvního kvartálu.

Dlouhodobé cykly vs. vývoj indexů: 

V novodobé historii se dlouhá růstová období (býčí trhy 1947-1966,1982-2000) střídala s dlouhými obdobími stagnace (1966-1982). Pokud se tedy historie bude opakovat, tak se přibližně do roku 2017 akcie příliš nezvednou...

Jak tedy investovat v roce 2010? 
V roce 2010 bude důležitější než dříve aktivní přístup k obchodování a časování bude alfou a omegou úspěchu. Nejjednodušší rada, jak vydělat peníze, by mohla být mít trpělivost a jít na trh až po prvních dvou měsících roku. Březen byl zlomovým měsícem i v loňském roce. Tzn. pokud indexy porostou během prvního kvartálu dále vzhůru, tak v březnu spekulovat na pokles a naopak pokud se výraznější propady objeví během prvních měsících roku, tak je využít k nástupu do pozic. Pro období korekce budou podle Pavla Hadrouška zajímavými příležitostmi pro obchodování tickery EEV, VIX, SDS. Letošní rok by mohl přinést zisky firmě GE. Dlouhodobě zajímavé je zlato, které není bublinou v porovnání s ostatními bublinami v historii - a pokud ano, má před sebou ještě dlouhou "bublinovou cestu", kde nejsou později vyloučeny ceny u 4000 USD za unci. V letošním roce by podle Pavla Hadrouška měly na rozdíl od loňského roku dosáhnout lepší výkonnost rozvinuté trhy oproti tzv. emerging trhům.

Zdroj: 
Autor je makléřem společnosti Fio, burzovní společnosti, a. s.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování