finanční poradce: Ing. Josef Styblík, +420 605 374 844, Váš rádce v oblasti financí

Dotace na bydlení jsou k mání, stát na ně dá příští rok téměř půl miliardy korun

Podpora bydlení se týká regenerace panelových sídlišť, výměny olověných rozvodů, výstavby technické infrastruktury a sociálních nájemních bytů.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se rozhodlo dát v příštím roce na podporu bydlení 490 milionů korun. Peníze by měly sloužit na rekonstrukci panelových sídlišť, výměny olověných rozvodů, výstavby technické infrastruktury a sociálních nájemních bytů. Informovalo o tom ministerstvo ve své tiskové zprávě.


Podle ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky je bydlení jedna z nejdůležitějších priorit.

"Pomoc bude rozložena do několika různých dotačních titulů. Díky tomu dosáhnou na různé formy dotací jak obce, tak i jednotliví občané,"

dodal Vondruška.

Oživění panelových sídlišť


Jedna z největších částek je určena na rekonstrukci panelových sídlišť. Lidé by se měli cítit příjemněji v daném prostředí, proto se bude investovat do oživení veřejného prostranství. Částka 150 milionů korun bude směřovat obci, která má na starost panelové sídliště s nejméně 150 byty, schválený územní plán a projekt, jak by konečná rekonstrukce měla vypadat.


Další částka 150 milionů je určena na výstavbu takzvaných podporovaných bytů, což jsou byty pro osoby v nepříznivé sociální situaci. Většinou jsou tyto tíživé sociální situace zapříčiněny věkem nebo zdravotním stavem. Stejně jako u panelových sídlišť tuto dotaci dostane obec a jeden takový pečovatelský byt si přilepší o 600 000 korun.


Kromě obcí mohou žádat o dotace také vlastníci, spoluvlastníci nebo společenství vlastníků domu, konkrétně pokud potřebují výměnu olověných rozvodů. Na jeden byt se dotace může vyšplhat až na 10 000 korun. Celkově připadne na výměnu olověných rozvodů 12 milionů korun.

 

Zdroj: 
FinWeb.iHNed.cz