finanční poradce: Ing. Josef Styblík, +420 605 374 844, Váš rádce v oblasti financí

Co udělat s úsporami, které máte připravené na důchod

Do důchodového věku dospívají lidé, kteří si už měli možnost naspořit celkem dobrou finanční rezervu. Při odchodu do důchodu by s ní měli zacházet obezřetně. Nabízíme několik základních pravidel, jak na to.

V Česku nastupuje v posledních letech nová generace důchodců, kteří měli možnost vytvořit si během života finanční rezervu na stáří a své úspory chtějí nyní využít k čerpání pravidelné měsíční renty. Investování a zhodnocování úspor starších lidí nemá v Česku na rozdíl od západní Evropy příliš dlouhou tradici. Jedním z důvodů může být i obava, že investování příliš nerozumí. Přitom se stačí držet několika základních pravidel.

V okamžiku dosažení důchodového věku pro většinu lidí začíná období, kdy už nebudou vydělávat a budou muset vystačit se starobním důchodem a úsporami. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně dlouhé období trvající dvacet, třicet i více let, je nutné si peníze rozdělit tak, aby se člověk nedostal do situace, že peníze dojdou a ve stáří bude muset řešit existenční potíže.

Každý šedesátník by měl mít jasno v tom, kolik má naspořeno, jaké příjmy může v příštích letech očekávat a také za co a kdy hodlá své peníze utratit a podle toho si své úspory rozdělit. Této rekapitulaci se říká finanční plánování a je základem správného hospodaření lidí všech věkových skupin.

Jednoznačně nejhorším řešením, jak s celoživotními úsporami naložit, je jejich držení v hotovosti nebo na běžném účtu. Inflace peníze znehodnotí tak, jako by vám z nich za deset let někdo čtvrtinu sebral. Proti znehodnocování peněz inflací existuje obrana - investování.

Základem sestavení finančního plánu je sečtení všech úspor a budoucích příjmů a určení cílů, na co a kdy budete chtít peníze využít. Jedná se o velmi individuální parametry, proto není možné navrhnout jedno univerzální řešení. Přesto existuje několik pravidel, které lze pro tuto věkovou kategorii zobecnit.

Základem je rozdělit peníze na tři skupiny, podle toho, kdy je budete potřebovat. Pak můžete začít uvažovat, do jakých produktů jednotlivé částky vložit. Rozvržení peněz do  finančních produktů by mělo vypadat přibližně takto:

Nebudete-li si vědět rady s poměrně nepřehlednou nabídkou  finančních institucí , poraďte se s nezávislými odborníky, kteří nezastupují pouze jednu banku nebo investiční společnost. Při jednání s finančním poradcem si dejte pozor na to, aby skutečně jednal ve vašem zájmu a nesnažil se vám za každou cenu vnutit finanční produkty jedné společnosti. Pokud vám hned na první schůzce bude nabízet „vhodný" produkt aniž by před tím provedl podrobnou analýzu vaší finanční situace a sestavil finanční plán, ukončete s ním jednání.

Povinností finančního poradce je vysvětlit vám, proč vybral konkrétní finanční produkt, seznámit vás přesně s jeho fungováním a případnými riziky. Nepodepisujte nic, čím si nejste jisti a čemu nerozumíte.

Zdroj: 
penize.cz