finanční poradce: Ing. Josef Styblík, +420 605 374 844, Váš rádce v oblasti financí

Co čeká majitele hypoték s končící fixací?

Letošní rok proběhne podle hypotečních specialistů ve znamení refinancování. Budou končit tříleté a pětileté fixace "silných hypotečních let" 2005-2007. Majitelé hypoték s fixací uzavřenou v tomto období se budou muset připravit na skok v úrokových sazbách a nárůst měsíčních splátek. U průměrné milionové hypotéky se splatností 20 let se měsíční splátka zvýší o více než tisíc korun.

V roce 2007 se úrokové sazby pohybovaly kolem 3,5-4,5 %, dnes se sazby hypoték ocitly na úrovni 5,2-6,9 %. Majitel hypotéky na 3 000 000 Kč uzavřené v roce 2007 s tříletou fixací, úrokem 4 % a splatností 30 let byl tedy zvyklý měsíčně splácet cca 14 322 Kč. Po skončení fixace může letos očekávat změnu úroku na 5,9 %, což u stejné hypotéky zvýší měsíční splátku na téměř 17,6 tisíce korun.

Chcete-li se vyhnout takto dramatickému zvýšení, snažte se se svou bankou vyjednávat. Zjistěte si podmínky, jaké nabízí novým klientům konkurenční instituce, popř. se o nejvýhodnějších nabídkách na hypotečním trhu poraďte s nezávislým finančním konzultantem. Pokud přijdete do své banky vybaveni argumenty, je velmi pravděpodobné, že se vám podaří vyjednat lepší podmínky pro další fixační období. Například snížení úrokové míry o půl procenta, sníží výši měsíční splátky v uvedeném příkladě o téměř 1 000 Kč. S mapováním hypotečního trhu ale začněte s dostatečným předstihem - ideálně 3 měsíce před výročím fixace.

Co dělat, když vám původní banka při jednání nevyjde vstříc?

Máte možnost převést hypotéku k jiné bance. Správným refinancováním můžete ušetřit řádově tisíce korun měsíčně. Je ovšem třeba počítat s tím, že tímto řešením jsou spojeny určité administrativní a časové nároky. Některé z nich vám může usnadnit nezávislý finanční konzultant. Ten pro vás například zjistí a porovná nabídky několika bank, může zajistit i výpis z katastru nemovitostí a znalecký odhad. Na vás pak bude předložení čestného prohlášení o příjmech. Banky nyní přicházejí s mnoha nabídkami, které refinancování výrazně usnadňují nebo zlevňují. Podrobněji se možnostem a nárokům refinancování budeme věnovat v některém z příštích článků.

Zdroj: 
bcas.cz