finanční poradce: Ing. Josef Styblík, +420 605 374 844, Váš rádce v oblasti financí

AKAT: Hodnota majetku ve fondech letos stoupne na 232 mld. Kč

Praha 10. prosince (ČTK) - Hodnota majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupne do konce roku na přibližně 232 miliard korun. Svůj odhad dnes novinářům řekl předseda Asociace pro kapitálový trh Josef Beneš. Za tři čtvrtletí činila hodnota majetku v podílových fondech 227 miliard Kč. Za celý rok zřejmě klesne o 12 miliard Kč kvůli 30miliardovému propadu v prvním kvartále.

Nárůst majetku fondů o 25 procent ročně, který byl v letech 2002 až do roku 2008, se podle Beneše již nikdy nebude opakovat. Pro příští rok očekává nárůst o pět až deset procent, a to díky převaze prodeje podílových listů nad jejich odkupy. Letošní nárůst od druhého čtvrtletí ovšem přisoudil tržnímu nárůstu jejich hodnoty.

Výsledky odrážejí situaci na trzích, řekl ČTK analytik společnosti AWD Lukáš Buřík. Začátek roku byl ve znamení negativní nálady, na což investoři reagovali poměrně masivními výprodeji. Od té doby se však akciové trhy uklidnily a rostoucí optimismus investorů se přenesl i na výsledky podílových fondů, dodal.

Za posledního půl roku se investoři uklidnili a poptávka po podílových listech se opět mírně zvýšila, souhlasil analytik Broker Consulting Jan Lener. Do konce roku neočekává, že by se toto chování investorů nějak výrazně změnilo. Benešův odhad považuje za mírně optimistický. Při střízlivějším odhadu očekává spíše nárůst o dvě až tři miliardy korun.

"Toto číslo vychází mimo jiné z toho, že akciové trhy nebudou na konci roku zřejmě zažívat pozitivní vývoj, ale spíše stagnaci nebo lehkou korekci,"

 podotkl.

Vývoj v letech 2002 až 2008 byl podle Lenera výrazně dynamický především proto, že ČR se v investičním chování přibližovala Evropě. Lidé zde dříve nebyli zvyklí investovat, proto bylo logické, že nastalo určité období s mimořádným nárůstem investic. Rok 2010 ale prý může překvapit.

 "Díky příchozím penězům investorů a také díky růstu podkladových aktiv lze očekávat v příštím roce až 15procentní nárůst majetku fondů,"

 odhadl.

"Důvěra lidí v podílové fondy se stabilizovala na úrovni, kdy je klienti opět vnímají jako alternativu k bankovním vkladům,"

 uvedl Beneš s tím, že v nabídce fondů nyní podle něj nechybí žádný produkt nebo téma. Konkurencí fondům budou chystané státní dluhopisy pro drobnou klientelu, jejichž přípravu označil Beneš za neprofesionální.

Nejvíce peněz mají Češi stále uloženo ve fondech peněžního trhu, kde bylo koncem září 73,9 miliardy korun. Následovaly zajištěné fondy s majetkem 62,2 miliardy korun, akciové fondy s objemem 29,8 miliardy korun a smíšené fondy s majetkem 26,5 miliardy Kč.

Zdroj: 
Ing. Josef Styblík, finanční konzultant